Роль регіонів у процесі підготовки вступу України до ЄС: в Ужгороді пройшли Конгресові слухання

18 Вересня 2023, 09:02
В Ужгороді пройшли Конгресові слухання 639
В Ужгороді пройшли Конгресові слухання

В Ужгороді зібралися народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, ОВА й обласних рад, місцевого самоврядування, всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, проєктів МТД й експерти, аби обговорити концепцію відновлення і розвитку регіонів у контексті підготовки вступу України до ЄС.  

На зібранні побувала журналістка Район.Ужгород.

Наразі, Україна знаходиться на фінальному шляху з виконання семи рекомендацій ЄС, після чого перейде до безпосередніх переговорів про вступ до ЄС.  Вже у жовтні  має бути оприлюднено звіт, який покаже якість та кількість виконаної роботи. Перший такий звіт був оприлюднений минулого літа, за тиждень до того, як Україні надали статус кандидатів ЄС.

Тож, регіони та громади, які у цьому процесі відіграють чи не найважливішу роль, комплексно працюють над тим, щоб забезпечити виконання всіх  цих вимог. Експерти наголосили на важливості завершення ряду реформ, у тому числі  з децентралізації, посилення ролі місцевого самоврядування та залучення громадян до участі в проєктах розвитку власних територіальних громад.

«Головне – децентралізація. Цей складний процес повинен тривати і під час війни. Зараз Україна бореться за свою незалежність, в той же час треба створювати всі умови, аби цей процес тривав. Треба відзначити, що регіональна децентралізація – важливий елемент, який впливає на загальну стратегію децентралізації громад. Адже тільки спільними зусиллями, в межах регіону, можна говорити про певне планування розвитку кожної громади, під час війни це дуже необхідно і важливо», – зазначив  начальник Закарпатської обласної військової адміністрації Віктор Микита.

«Роль саме регіонів і регіональних влад в контексті євроінтеграції –  ключова, важливіша за  громади та центральну владу. Власне на цьому і ґрунтується політика європейської згуртованості та розвиток самої євроінтеграції. Глава 22 законодавства ЄС  - це те, що кожен з нас має взяти за основу у своїй роботі», – зазначив Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін.

Мова йде про уміння та здатність центральною, регіональною та місцевою владою створювати проєкти та програми, що відповідають заявленим цілям політики, а також  їх здатності ефективно та раціонально розпоряджатися довіреними коштами.

«Країна ЄС має мати високі економічні стандарти, які дозволять їй легко влитися до європейської сім’ї. Раніше Україна не завжди відповідала цим стандартам, а надто тепер, коли йде війна. Тому створено так званий Український фонд обсягом 50 млрд євро, 78% з яких мають надійти у вигляді грантів; інвестиційної допомоги, кредитів під конкретні проєкти, міжнародної технічної допомоги, яка надаватиметься громадянському суспільству. Але ці гроші не будуть даватися просто так. Ми маємо дати чіткий план фінансування, чіткий план пріоритетів та ключових реформ. Зараз ми займаємося цим. Створена робоча група під головуванням Юлії Свириденко. Вже визначені ключові пріоритети, галузі економіки, які стануть основою нашого бюджету», – поінформував генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції детально розповів про кроки України на шляху до вступу в ЄС Олександр Ільков.

Наголосили спікери і на важливості комунікації між ТГ, регіонами України та країнами Європейського Союзу. Це дає можливість реально оцінити, що будуть мати громади після вступу до європейської спільноти.  Своїм досвідом з цього питання поділився голова Польських Регіонів, Маршалек Західнопоморського воєводства Республіки Польща Ольгред Геблевич.

«Наша організація регіонів є досить сильною, бо у нас дуже багато обов’язків – від лікарень до залізниць та культурних інституцій. Ми розподіляємо європейські гроші на регіональному рівні. Завдяки європейським коштам працювати набагато легше. Це важливо, особливо зараз, коли формується майбутнє України. Україна може вчитися на нашому досвіді, яким ми радо готові ділитися», – зазначив Ольгред Геблевич.

Він запропонував співпрацю Конгресу місцевих та регіональних влад для активізації міжнародного міжрегіонального співробітництва України, яке допоможе Україні стати членом ЄС.

У ході слухань слово мали ще й  румунські та словацькі партнери, а також представники Швейцарсько-українського проєкту «Згуртованість та регіональний розвиток України», UCORD.

 

 

Коментар
20/07/2024 Субота
20.07.2024
13:43
19.07.2024